Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

התחדשות עירונית

סרטון התדמית הינו להמחשה בלבד. ט.ל.ח

מהי התחדשות עירונית?

אם הגעתם לכאן, בטח צמד המילים "התחדשות עירונית" כבר מצלצל לכם מוכר. מדובר בתוכנית ארצית שמטרתה להחיות את הרקמה העירונית הוותיקה לצד החדשה, לחולל צמיחה והתפתחות, לחזק את מבני המגורים מפני רעידות אדמה, להרוס מבנים ישנים ולבנות בניינים חדשים, מרווחים ומודרניים יותר עם חדר ממ״ד לכל דירה. היום תהליך התחדשות מרגיש מורכב ועם לא מעט התעסקות וכאב ראש. אבל זה לא חייב להיות ככה! עם iGindi המסע המפרך יהפוך לפשוט, מקצועי ונעים ומה שלא פחות חשוב, הרבה יותר קצר!

סוגי התכניות של התחדשות עירונית

פינוי בינוי

תהליך הכולל לרוב כמה בניינים סמוכים שנעשה במסגרת הכנת תוכנית מפורטת חדשה למתחם - תב"ע. התהליך כולל פינוי של כלל דיירי המתחם, הריסת המבנים הקיימים ובניית מבנים חדשים במקומם. התוכנית החדשה מגדילה את היקף זכויות הבנייה במתחם ומאפשרת שדרוג וחידוש של סביבת המגורים והמרחב הציבורי, כולל חנייה, כבישים, מדרכות, תשתית מים וביוב, גינות ציבוריות ולעיתים אף מבני ציבור חדשים. תהליך פינוי–בינוי מתאים באזורים שבהם הבניינים ישנים ומצבם הפיזי ירוד. בפינוי בינוי נדרש מינימום של 24 בעלי דירות במצב הקיים.

38/1 - חיזוק, עיבוי הבניין ותוספת בנייה

מסלול זה מאפשר הרחבה של הדירות הקיימות בשטח של עד 25 מ"ר (בהתאם למגבלות החלות על המגרש שעליו עומד הבניין ובכפוף להחלטות הוועדה המקומית והליך הרישוי), חיזוק ועיבוי הבניין הקיים, הוספת קומות לצורך בנייה של דירות חדשות על גג הבניין הקיים והוספת מרפסות, מעלית ולובי חדש. יש מקרים שבהם ניתן להוסיף דירות גם בקומת הקרקע (בבניינים שיש בהם קומת עמודים). לרוב בתהליך מסוג זה הדיירים נשארים להתגורר בדירותיהם במהלך הבנייה.

38/2 - הריסה ובנייה מחדש

מסלול זה מאפשר הריסה של בניין קיים ובנייה של בניין חדש במקומו. הבניין החדש ייבנה לפי כל התקנים המאושרים ויכלול מספר יחידות דיור גדול יותר. לרוב הוא יכיל דירות תמורה גדולות יותר לבעלי הנכסים הקיימים וכן דירות יזם לשיווק בשוק החופשי, חנייה תת-קרקעית, מרפסות, מעלית ולובי חדש, והכל בכפוף לכל דין ותקן ובהתאם לנתונים התכנוניים. היקף הבנייה תלוי בהיקף הזכויות שניתן לנצל במגבלת הקומות המותרות.

שלושת ההבדלים העיקריים בין תמ״א 38 לבין פרויקט פינוי בינוי

01

שלבי ההתארגנות

על מנת לצאת לדרך עם פרויקט פינוי בינוי נדרש מינימום של 24 בעלי דירות במצב הקיים, לעומת זאת בתמ"א 38 אין הגבלה שכזאת. בשל כך, שלב ההתארגנות ואיגוד [...] הדיירים בפרויקט פינוי בינוי הינו מורכב ודורש הסכמה רחבה של הדיירים, סבלנות והכלה של חששות הדיירים. בפרויקט הריסה ובנייה, היקפו קטן בהרבה וכולל לרוב בניין אחד ולכן איגוד כלל הדיירים והסכמה רחבה הוא הליך פשוט וקצר יותר

02

זמני הפרויקט

ההבדל העיקרי ברמת הזמנים בין הפרויקטים השונים הינו שלב התכנון. פרויקט פינוי בינוי, הינו פרויקט גדול מימדים אשר מצריך קידום תב״ע נקודתית. לעומת זאת פרויקט [...] הריסה ובניה מחדש מסתמך על מצב תכנוני קיים לפי התוכנית הארצית - תמ״א 38 ולכן לא נדרש לבצע תכנון ממוקד מחדש ומשך הזמן התכנוני הינו קצר משמעותית.

03

הליך התכנון, הבנייה וחשיבותו

בפרויקט הריסה ובנייה מחדש, הבניין מסתמך על תוכנית קיימת ולכן לרוב יכלול בנייה ממוצעת של 6-10 קומות, לעומת זאת בפרויקט פינוי בינוי חל שינוי משמעותי בציוון הבניין והאזור[...] בתמ״א 38 כמות הדיירים ושינוי המרקם אינו משתנה בצורה דרסטית ושומר על ציוויונו של הבניין כפי שהיה. בפינוי בינוי לרוב תהיה בנייה גבוהה שתכלול בנייני מגורים רבי קומות בהתאם לאישור העירייה והוועדות הרלוונטיות. בנייה זו תכלול לעיתים עירוב שימושים או הוספה של שטחי ציבור, תאכלס דיירים רבים ותשנה את אופי הבניין או האזור כפי שהיה בטרם הבנייה. בשני הפרויקטים, הדיירים ישהו בדירות חלופיות עד לסיום ביצוע הפרויקט ואכלוס מחדש.

יצירת קשר

אנחנו ב- iGindi קוראים ״להתחדשות עירונית״ גם ״חדשנות עירונית״. למה? כי באמצעות הטכנולוגיה שלנו ועקרון השוויון – הכל שקוף!

כתבו לנו או חייגו

טלפון: 058-402-0000

דברו איתנו ונצא לדרך

הצוות שלנו זמין עבורכם לכל מענה ושאלה.

אבינועם

עמרי

שעות הפעילות: א׳ – ה׳: 09:00 – 19:00 | יום ו׳: סגור
ניתן להשאיר הודעות וואטסאפ בכל שעות היממה ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.